top of page

מיניות בהיריון ואחרי לידה

אוקטובר 2021

כמה מילים על מיניות זוגית לאחר לידה-

המיניות שלנו מושפעת מאירוע חיים שונים ומשינויים שקורים לנו. כמעט כל שינוי בחיי זוג, משפיע על המיניות. כשילד שנולד אנו זקוקים להסתגלות ולבנייה מחודשת של המארג המשפחתי, של תפקידים בבית ולקבל על עצמנו גידול של עולל, מחויבות שאין דרך לחזור ממנה.

בשינויים מהותיים היוצרים אתגר כמו לילות ללא שינה, קשיים כלכליים או אף משבר אמון, פעמים המחשבה שתלווה אותנו תהיה פסימית בסגנון – "זהו, נגמרה לי המיניות" או "זה לעולם לא יחזור להיות מה שהיה", "איבדתי את הרצון ליהנות מזה"

נכון, אחרי לידת ילד, זה לעולם לא יחזור להיות מה שהיה. אבל זה יכול להיות טוב יותר. תכף נבין.

בהיריון קורים לנו כל מיני דברים, אצל אישה ההרה מתרחש שינוי פיזי שמסמל החוויה. אך לא רק. חווית ההריון ואחרי הלידה הינן בעלות השפעות רגשיות פסיכולוגיות וזוגיות נרחבות גם עבור שותף שותפה וגם על הזוגיות.

המיניות לעיתים קרובות תשנה את פניה. שינויים הורמונליים הגורמים ליובש נרתיקי ופעמים לכאב לצד דימוי גוף שמשתנה, שדיים שממלאים תפקיד פונקציונלי הזנתי, חרדות לשלום התינוק או העובר ותחושת הזנחה או שוליות של בן בת הזוג שליד. פעמים רבות האישה ההרה או אחרי הלידה תרגיש חוסר שליטה על גופה או רצון לשמור אותו לעצמה, בעיקר אם חווית הלידה ו/או ההנקה לא פשוטות עבורה.

אז מה עושות.ים?

1. תקשורת זוגית הינה משמעותית ביותר לאווירה בבית, לדרך בה נתייחס לתינוק עם הגיעו לעולם וקריטית למיניות שלנו.

להרבות בתקשורת זוגית, להודות ולהחמיא – גם על שנראה לכם מובן מאליו.

2. לגייס הבנה שכל שינוי מהותי בחיים מצריך זמן הסתגלות, להגיד את זה במילים לעצמי ולזוג שלי. ״אנחנו בתקופת שינוי, הדברים יתאזנו...״, ״שינוי לוקח זמן...״

3. העייפות, ההסתגלות, פעמים היכרות מחודשת עם עצמי ועם הפרטנר הזוגי צריכים לקבל מקום בשיח.

לתקף את הקושי " אני יודעת שקשה גם לך....", "אני רואה כמה את משקיעה בנו..."

 

4. ליצור מחוות קטנות במיוחד עבור מי שנשאר בבית. למשל: הזמנת ארוחה בהפתעה, השארת כריך או סלט במקרר, הבאה של משהו אהוב, חיבוק, חיבוק ועוד חיבוק

במקום בו בני הזוג הפכו לממלאים כל התפקידים אחד עבור השנייה, המשפחה המורחבת אינה פעילה כפי שהיה נהוג בעבר, המצברים שלנו צריכים להטען וניתן לעשות זאת יחד.

 

5. להרבות באינטימיות זוגית, לא רק יחסי מין. לפנות ערב בשבוע אם זה מתאפשר, ללא ילדים באזור. גם בילוי זוגי פעם בשבוע אחרי שהילד הלך לישון יעשה לכם פלאים. אפילו במחיר של וויתור על שעת שינה.

לא לוותר על האינטימיות ואם יש קושי או חוסר רצון לכניסה לנרתיק זו גם אפשרות לגילוי מחדש ולחוויות חדשות. ״חדירה״ היא רק תנוחה מבין רבות

 

בעצם, נרחיב את הספקטרום של המעשה המיני שלנו.

 

נהנה ממדף הממתקים המיניים, בכל פעם ממתק אחר במקום הסנריו שהתקבע לנו עם הזמן....

מיניות אינה רק כניסה לנרתיק.

נהנה יחד מהאיכות של המגע, של החיבוק ושל הסיפוק המיני המשותף.. כיצד? את זה אשאיר לדימיון שלכםן ואם הדימין לא מספיק, אנא צרו קשר עם מטפל.ת מינית מוסמכת לעזרה והכוונה בנושא.

 

אל תוותרו על האינטימיות הזוגית שלכם. מגע ומיניות יכולים לבוא לידי ביטוי בכל מיני דרכים וצורות. גם בתקופת ההיריון ואחרי לידה.

bottom of page